Powrót do: Dla dzieci

Jak powinno przebiegać przechowywanie mleka matki


Przechowywanie mleka matki jest tematem, który zaprząta głowę wielu rodzicom małych dzieci. Nawet jeśli dziecko jest na co dzień karmione piersią, to może wystąpić taka sytuacja, że mama będzie miała coś do załatwienia i nie będzie mogła nakarmić dziecka wtedy, gdy będzie ono głodne. W takiej sytuacji istnieją dwie możliwości - ojciec dziecka (lub ktoś inny) może je nakarmić mlekiem modyfikowanym z butelki lub może je nakarmić mlekiem odciągniętym wcześniej przez matkę.

przechowywanie mleka matki

Sposoby na przechowywanie mleka matki

Jeżeli rodzice nie chcą podawać dziecku mleka modyfikowanego to jedynym rozwiązaniem w przypadku nieobecności matki w porze karmienia jest nakarmienie dziecka mlekiem, które mama odciągnęła wcześniej przy pomocy laktatora. Takie mleko może być odciągnięte bezpośrednio przed wyjściem przez mamę, a może być również odciągnięte nawet kilka dni czy kilka tygodni wcześniej.

Należy jedynie pamiętać, że mleko matki musi być odpowiednio przechowywane. Jeśli odciągnięte mleko ma być wykorzystane do karmienia w najbliższym czasie, to można je przechowywać w lodówce. Jeśli natomiast mama robi zapasy mleka na przyszłość, to takie mleko musi być przechowywane w zamrażarce.

Mleko musi być również przechowywane w odpowiednim pojemniku. W tym celu albo są wykorzystywane specjalne plastikowe pojemniki, w których można przechowywać żywność, albo specjalne torebki do przechowywania pokarmu.

Pojemniki na mleko czy torebki do przechowywania pokarmu - co wybrać?

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. To, które rozwiązanie wybrać zależy przede wszystkim od sytuacji. Jeśli planujesz odciągać mleko sporadycznie i do wykorzystania w najbliższej przyszłości wówczas pojemniki plastikowe mogą być dobrym rozwiązaniem.

Jeśli natomiast planujesz zrobić większe zapasy mleka w zamrażarce, wówczas torebki do przechowywania pokarmu sprawdzą się lepiej. Przede wszystkim w przypadku robienia dużych zapasów potrzebna byłaby duża ilość plastikowych pojemników, co generowałoby spore koszty. Dodatkowo takie pojemniki zajmowałyby dużo więcej miejsca w zamrażarce. Torebki do przechowywania pokarmu są tańszym rozwiązaniem, a dodatkowo możliwość zamrażania mleka w torebkach na płasko sprawia, że zajmują one znacznie mniej miejsca w naszej zamrażarce.

Podsumowując, jeśli zdecydujesz się na karmienie dziecka odciągniętym mlekiem, musisz pamiętać o tym, żeby było ono odpowiednio przechowywane. Pomocne w tym będą z pewnością specjalne torebki do przechowywania pokarmu.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Skomentuj