Powrót do: Firmy/usługi

Nasiona kukurydzy popularne w naszym kraju


Rok rocznie na rynku pojawiają się coraz to nowe odmiany kukurydzy. Procesy selekcji prowadzone są w wielu krajach świata. Zazwyczaj rolnicy kupują znane sobie ziarna kukurydzy, do nowości podchodząc ostrożnie. Należy jednak pamiętać, że z nowymi gatunkami kukurydzy wiąże się często wzrostu plonów. Jest on w skali roku niewielki, ale efekt kumuluje się z czasem. Czasami warto więc zmienić swoje przyzwyczajenia i wypróbować nowe odmiany kukurydzy.

Nasiona kukurydzy - kryteria doboru ziaren

Podstawowym kryterium podczas wyboru jest przeznaczenie wyprodukowanej kukurydzy. Nasiona kukurydzy służyć mogą uprawie pod ziarna lub uprawie pod kiszonkę. Dla tych typów różne będą wymagania.

Drugą ważną rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę podczas wybierania odmiany kukurydzy jest współczynnik FAO. Jego wartość decyduje o tym w jakich warunkach mona uprawiać daną odmianę i kiedy pojawią się plony.

Odmiany kukurydzy na ziarno

W zależności od regionu Polski stosuje się nasiona kukurydzy o różnych współczynnikach FAO. Na południu będzie to około 290-300, natomiast na północy 220-230. Można również wybrać odmiany kukurydzy dające plon później, ale bywa to ryzykowne.

Wilgotne, chłodne lato może w takim przypadku skutkować mniejszym plonem. Ziarna będą też bardziej wilgotne, co wpłynie na obniżenie ich ceny w skupie.

Odmiany kukurydzy na kiszonkę

Odmiany kukurydzy przeznaczone pod kiszonkę muszą spełniać inne wymagania. Zazwyczaj oczekuje się, żeby w momencie zbioru ziarna miały wilgotność około 45%. Takie parametry pozwalają na uzyskanie najbardziej energetycznej paszy. Ziarna kukurydzy o takich parametrach będą mieć współczynnik FAO 240-250. Poza określonym współczynnikiem od tego typu odmian oczekuje się określonej wysokości, kształtu ziarna czy poziomu ulistnienia.

Sprawdzajmy co kupujemy

Wybór ziarna kukurydzy jest jednym z pierwszych czynników, które decydują o wysokości zbioru. Na polskim rynku jest w tym momencie ponad 500 rodzajów kukurydzy. Nowe odmiany kukurydzy mogą stwarzać pewne ryzyko dla rolnika dlatego warto dobrze przeanalizować co się kupuje. Najlepiej przy zakupie korzystać ze sprawdzonych firm, które weryfikują swoje produkty.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na stronie: https://nasionawronkowski.pl/kukurydza/
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Skomentuj