Powrót do: Budownictwo, Wykończenie wnętrz

Kilka informacji o domach drewnianych


Domy drewniane mogą być budowane z lekkich szkieletów drewnianych, które są stosowane w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Cechują się tym, że wszystkie elementy konstrukcji do której należą słupki, ściany, oszczepy, belki oraz dach ma taką samą grubość czyli 1,5 cala. Natomiast szerokość zależy od przeznaczenia danego elementu.

Jak są zbudowane domy drewniane?

Słupki ścian na zewnątrz posiadają elementy o szerokości 14 cm, a wewnętrzne 6,4 cm lub 8,9 cm. Wysokość zależy od stropu i może przyjmować różne wielkości. Rozstaw każdego elementu naszej konstrukcji stanowi około 40 cm dla ścian, które są nośnymi.

Klasyczny rozkład warstw w każdej ścianie zewnętrznej powinien składać się z okładziny wewnętrznej, opóźniacza pary, konstrukcji drewnianej, która wypełniona jest izolacją cieplną, poszyciem ściany.

Na czym polega budownictwo niemieckie?

Kolejnym rodzajem budowy domów z drewna jest budownictwo niemieckie. Różni się od wcześniej opisanego tym, że mamy do czynienia z większymi przekrojami elementów konstrukcji, które są o grubości 5 cm oraz 6 cm. Natomiast szerokość i wysokość jest bardzo podobna do kanadyjskich. Również niezmienny jest układ warstw.

Jak widać w różnych państwach system budowy domów drewnianych koncentruje się według podobnego schematu i jest bardzo zbliżony. W Polsce czerpiemy właśnie z tych typów domów, gdyż sprawdziły się i są bardzo dobre. Jak widać sprawdziły się w różnych państwach o różnych klimatach, to argumentuje za wprowadzeniem takiego stylu i u nas. Warto przemyśleć budowę naszego domu sięgając do fachowej literatury.

Czym jest budownictwo Szweckie?


Chciałbym również przedstawić swoje refleksje na temat budowy domów drewnianych. Posłużę się bardzo popularnym rodzajem budowania domów z drewna, jakim jest budownictwo szwedzkie. Drewniane domy ze Szwecji różnią się od opisanych wcześniej kanadyjskich oraz niemieckich tym, że mają większa grubość ścian zewnętrznych. Nie trudno się domyślić, że wynika to z ostrzejszych warunków klimatycznych panujących w tym regionie.

Grubość ściany w domu szwedzkim wynosi około 22, 24 cm. Powoduje to większe oszczędzanie energii. Z powodu takiej grubości budując słupki ścian nie używa się drewna litego. Tworzy się je natomiast z dwóch kawałków połączonych przewiązkami, które tworzą nie dużą kratownicę. Przy tym układ warstw w ścianach jest taki sam, jak przy opisywanych wyżej sposobach budowy. Szwedzkie prawo pozwala budować konstrukcje szkieletowe nie wyższe jak pięć kondygnacji.

O czym pamiętać przy budowie domów z drewna?

Przy budowie drewnianego domu warto zatem zasięgnąć opinii wielu niezależnych ekspertów z tej dziedziny. Domy drewniane w Polsce to stosunkowo świeży temat, z którym nie każdy budowlaniec miał do czynienia. To powoduje, że rzecz jasna nie każdy się na tym zna.

Ze swojego doświadczenia wiem, że górale robią bardzo dobre domy drewniane, które można u nich zamówić. Transport odbywa się na wyznaczone miejsce i montuje się tylko gotowe elementy. To trwa bardzo krótko, gdyż cała konstrukcja jest w gotowych elementach i składa się ją jak klocki. Taki dom jest praktyczny, uniwersalny i naprawdę solidnie oprze się złym warunkom atmosferycznym.

Więcej przeczytasz na blogu budowlanym: https://wybieramprojekt.pl/blog-dom-tani-w-budowie/
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Skomentuj