Powrót do: Firmy/usługi

Najbardziej popularne instrumenty smyczkowe


Być może będziecie zaskoczeni informacją, że instrumenty smyczkowe pochodzą najprawdopodobniej z Azji. To stamtąd najprawdopodobniej przywędrowały do Europy i innych regionów świata, w między czasie ewoluując w to co obecnie możemy oglądać odwiedzając sklep ze skrzypcami. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym instrumentom smyczkowym.

Zacznijmy od najpopularniejszego - skrzypce

Na hasło instrumenty smyczkowe większość nas myśli o skrzypcach. Mimo, że przeglądając ofertę jaką ma dla nas typowy sklep ze skrzypcami (https://music-shop.pl/pol_m_Instrumenty-muzyczne_Instrumenty-smyczkowe-373.html) natrafiamy głównie na włoskie nazwy, to historycy przypuszczają, że skrzypce pochodzą z Polski. Do Włoch zawędrowały dopiero w późniejszych latach. Chociaż skrzypce to instrumenty smyczkowe o rodowodzie polskim to właśnie włosi nadali im ostateczną formę długo i wytrwale eksperymentując z ich wielkością, kształtem a nawet materiałem z którego są zrobione.

Trochę większe….

Skrzypce są stosunkowo niewielkim instrumentem. Ale instrumenty smyczkowe mogą być znacznie, znacznie większe. Do tej grupy instrumentów zdecydowanie zaliczają się wiolonczela i kontrabas. Już kilka ich sztuk potrafi skutecznie zagracić mniejszy sklep ze skrzypcami. Zarówno wiolonczela jak i kontrabas powstały około szesnastego wieku i początkowo były instrumentami przeznaczonymi tylko do gry w orkiestrze.

Dopiero z upływem lat te instrumenty smyczkowe uzyskały większy prestiż i zaczęły być wykorzystywane w partiach solowych. Dzisiaj kontrabas spotkać możemy nie tylko w utworach klasycznych, ale także w muzyce jazzowej czy rock’n’rollowej.

Mniejszy instrument smyczkowy - altówka

Instrument smyczkowy, który na pierwszy rzut oka przypomina mniejsze skrzypce to altówka. Ten oferowany przez każdy dobrze wyposażony sklep ze skrzypcami instrument powstał w okresie baroku. Początkowo był wykorzystywany do akompaniowania skrzypcom, ale szybko dzięki swojemu głębokiemu brzemieniu stał się również instrumentem solowym. Dźwięk altówki jest nie tylko głębszy, ale i niższy niż ten wydawany przez skrzypce.

Instrumenty smyczkowe są bardzo różnicowane, łączy je jednak jedno – bardzo trudno nauczyć się na nich grać, trzeba mieć nie lada słuch i talent aby opanować je do perfekcji.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Skomentuj