Powrót do: Firmy/usługi

Automatyczne wózki transportowe przyszłością w firmach produkcyjnych


Z biegiem lat obserwujemy postępującą automatyzację nie tylko w procesach produkcyjnych, ale również magazynowaniu czy transporcie wewnętrznym. Wózki samojezdne używa się do transportu coraz częściej i wszystko wskazuje na to, że to właśnie automatyczne transportowe wózki magazynowe są przyszłością tego obszaru logistyki, nie używane do tej pory wózki obsługiwane przez człowieka. 

Automatyczne wózki transportowe mają bowiem tą przewagę, że dzięki wyposażeniu w czujniki mogą samodzielnie poruszać się, pomiędzy ludźmi i pracującymi maszynami praktycznie bez ryzyka kolizji.

Jakie są zalety wózków automatycznych?

Ponieważ do obsługi tego typu urządzenia nie jest potrzebny człowiek to automatyczne wózki transportowe są bardzo wydajne. Mogą one pracować praktycznie bez przerwy, całą dobę, w dni powszednie i święta. Są też tańsze w obsłudze, odpada bowiem koszt pensji operatora takiego wózka.

Brak operator ma jeszcze inną zaletę. Automatyczne transportowe wózki magazynowe mogą pracować w miejscach niebezpiecznych dla ludzi oraz tam gdzie ich praca mogłaby być utrudniona lub ograniczona, bo np. jest gorąco, ciasno czy zimno. 

Wózki samojezdne są bezpiecznym rozwiązaniem. Dzięki wyposażeniu czujniki i odpowiednie programy sterujące, ryzyko, że z czymś się zderzą jest stosunkowo niewielkie. Tego typu rozwiązania jakim są automatyczne wózki transportowe znakomicie sprawdzają się w dużych firmach, które produkują seryjne wyroby na masową skalę. Świetnie będą się również sprawdzać w dużych centrach logistycznych.

Rodzaje wózków automatycznych

Najprostszy podział obejmuje po prostu duże i małe transportowe wózki magazynowe. Oczywiście nie jest to podział jedyny. Wózki samojezdne można podzielić, że względu na ich zastosowanie. W tej grupie wyróżnić można wózki widłowe czy holownicze. Jeszcze inny podział wyróżnia automatyczne wózki transportowe typu unit load, gdzie przewożony produkt kładzie się na wózku oraz typu holowniczego, gdzie z kolei towar jest ciągnięty za wózkiem. Jest jeszcze oczywiście szereg innych rodzajów wózków.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Skomentuj