Oświetlenie przemysłowe w sklepie elektrycznym
Oświetlenie obiektów przemysłowych nie jest łatwym zadaniem. Trzeba tu wiedzieć, że stosuje się tam zupełnie inne rodzaje oświetlenia niż te, które spotykane są u nas w domach, a także na ulicach. Zazwyczaj oświetlenie na halach produkcyjnych było wykonywane za pomocą lamp rtęciowych, a później sodowych.
Jak zmniejszyć pobór prądu
Takie działanie powodowało zmniejszenie zużycia prądu, ponieważ lampy te pobierają sporo mniej energii elektrycznej niż tradycyjna żarówka z włóknem wolframowym. Jednak trzeba też wiedzieć, że światło takie mocno migocze, co może powodować zmęczenie wzroku pracowników.
Oprócz tego oprawy przemysłowe trzeba było zasilać z różnych faz prądu przemiennego, tak aby efekt stroboskopowy nie powodował złudnego wrażenia, że części ruchome maszyn są zatrzymane, lub poruszają się o wiele wolniej, niż widzą nasze oczy. Te i inne problemy spowodowały, że zaczęto wprowadzać zmiany.
Jakie świetlówki zastosować w oświetleniu hali
Zaczęto od pomysłu powrotu w kierunku tradycyjnych źródeł światła, a więc zastosowano halogeny. Jednak te charakteryzowały się większym zużyciem prądu i ostatecznie nie wszędzie się przyjęły. Niektóre firmy na swoich obiektach zaczęły stosować oświetlenie świetlówkowe.
Jednak i tutaj występuje znany nam już efekt stroboskopowy, a także emitowanie pewnych ilości światła UV, które jest szkodliwe dla narządu wzroku. Wobec tego fabryki zaczęły przechodzić na jeszcze inne oprawy przemysłowe do oświetlenia hal, a mianowicie takie, które wykorzystywały jako źródło światła diody LED.
Te są jednak dość drogie i mimo że ich cena spada, wciąż nie spopularyzowały się jeszcze tak mocno. Jednak znacznie mniejsze zużycie prądu sprawia, że takie oprawy przemysłowe zaczynają już powoli zdobywać kolejnych zwolenników i niedługo będziemy je obserwować niemal w każdej hali produkcyjnej.
KOMENTARZE:
Brak komentarzy